DOLAR 32,3026 % 0.24
EURO 35,1348 % 0.06
GRAM ALTIN 2.513,53 % 0,12
ÇEYREK A. 4.109,62 % 0,12
BITCOIN 69.014,91 4.237
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°
Google News

Afyonkarahisar’da Mezar Ziyaretlerinde Bir İlk

Son Güncelleme :

12 Mart 2024 - 8:34

Afyonkarahisar’da Mezar Ziyaretlerinde Bir İlk

Afyonkarahisar’da yaşayan Ali Erkek adlı elektrik-elektronik teknisyeni, mezar ziyaretlerine gidemeyenler için yenilikçi bir çözüm geliştirdi. 

Güneş enerjisiyle çalışan ve mezarlıklarda 24 saat boyunca Kur’an-ı Kerim tilaveti yapabilen bir sistem tasarladı.

Geliştirdiği sistem, görünümüyle Vizontele filmindeki Yılmaz Erdoğan’ın akıllara kazınan ‘annesinin mezarına ses sistemi’ sahnesini hatırlatıyor. 

Mezarlık ziyaretlerinde bulunma imkanı olmayanlar için özellikle önemli olan bu sistem, birçok mezarlıkta uygulanmaya başlandı.

Sistemin çalışma şekli oldukça ilginç. Güneş paneli ve güneşten depolanan aküdeki elektrikten enerjisini alan ses sistemi, gece ve gündüz demeden 24 saat boyunca Kur’an-ı Kerim okuyor. 

Her gün bir hatim indirilerek, mezar ziyaretine gelemeyenlerin ruhları için dualar ediliyor.

Ali Erkek, geliştirdiği sistemi şu şekilde açıkladı: “Bazen işlerimiz gereği ziyaret edemez olduk. Bu durumu düşünerek biraz teknolojiden faydalanarak 7 gün 24 saat Kur’an-ı Kerim okunmasına ve her gün bir hatim indirilmesine karar verdim. 

Bu projem sayesinde olumlu geri dönüşler alıyorum. İlk olarak çok sevdiğim bir ağabeyimin babasının mezarına ve ardından ağabeyimin kayınpederinin mezarına bu sistemi kurduk.”

Sistemi ilk yaptığında çevredekilerin Vizontele filmiyle bağdaştırdığını dile getiren Erkek, “Yılmaz Erdoğan’ın annesinin mezarına müzik sistemi yapmıştı. Ancak benim aklıma oradan gelmedi. 

Ben teknoloji ile güneşi buluşturmak istedim. Sistem, gece ve gündüz olarak 24 saat çalışıyor ve ziyaretçilere daha naif bir ses tonuyla Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuyor.” dedi.

#Afyonkarahisar #MezarZiyareti #KuraniKerim #GüneşEnerjisi #Teknoloji

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.