SON DAKİKA
hava
Dünya Motokros Şampiyonası Reklamı
Google News

Arabacı Askeri Havalimanı sivil uçuşlara açılacak

Son Güncelleme :

10 Mayıs 2023 - 7:15

Arabacı Askeri Havalimanı sivil uçuşlara açılacak

Askeri Havalimanı sivil uçuşlara açılacak 

Afyonkarahisar İYİ Parti Milletvekili adayı Mustafa Enis Arabacı şehrin öncelikli konularının başında Askeri Havalimanı’nın bir an önce sivil uçuşlara açılması gerektiğini söyledi. Afyonkarahisar’ın yatırım alması ve büyümesi için neler yapılması gerektiğini sıraladı. 

 

Afyon Tanıtım Vakfı 

Milletvekili Mustafa Enis Arabacı, “Çok geç kalınmış bir proje olan Afyon Tanıtım Vakfı ve Afyon Tanıtım Ajansının bir an evvel kurulması lazım. Bu vakıfın kurucuları arasında Valilik, Belediye, ATSO, ATB başta olmak üzere şehrin önemli STK’ları, kurum ve kuruluşlarının da yer aldığı bir yapıya dönüştürülmeli. Şehrin tanıtımı, turizm gelişmeleri, fuar ve festivaller buradan yapılmalı. O zaman önceki yöneticilerin yaptıkları yarım kalmaz ve bir sonraki yöneticide rafa kalkmaz. Böylece hangi dönem başlarsa başlasın devamlılığı sağlanır. Şehrin turizm ve diğer tanıtımları ulusal ve uluslararası platformlarda bu vakıf üzerinden daha etkili ve ekonomik olarak yapılır. Başlanan hiçbir proje yarım kalmaz” dedi. 

 

Tarım ve hayvancılık özel bölge

Kendilerinin de katkılarıyla Türkiye’de 3 ilde Tarım ve Hayvancılık Özel Ekonomi Bölgesi kurulacak. Bu illerden birisi Afyonkarahisar olacak. Diğerleri Konya ve Erzurum illeri. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara özel teşvikler verilecek. Tarım ve hayvancılıkta çalışan 30 yaş altı gençlere sosyal güvenlik prim desteği sağlanacak. Tarımda mazottan ÖTV alınmayacak, gübre ve tohumun yarısı desteklenecek. Türk tarımı yeniden ayağa kalkarken bunun örnek şehirlerinden birisi Afyonkarahisar olacak. Çiftçimizin bankalardan ve kooperatiflerden aldıkları kredi faizleri silinecek ve yeniden yapılandırılacak” diye konuştu.   

 

Afyon Lojistik Merkezi

En çok önem verdiği projelerden birisinin Lojistik Merkez olduğunu söyleyen Arabacı, “Afyonkarahisar lojistik merkezi olmalı. Türkiye’nin kesişme noktası olan şehrimiz birçok önemli firmanın lojistik ve depolama merkezi haline gelebilir. Afyonkarahisar konum olarak metropol şehirlere ortalama 3 saat mesafede. Kara ve Demiryolu olduğu kadar havayoluyla desteklenebilecek bir Lojistik Merkez Afyonkarahisar’a çok büyük yatırım imkanlarını da yanında getirir. Afyonkarahisar lojistik Merkez olması demek buranın sadece bir depolama alanı olmasının ötesinde aynı zamanda bir üretim merkezi olmasının da önünü açacaktır” dedi. 

 

Askeri Havalimanı sivil uçuşlara açılacak 

Afyonkarahisar bu güne kadar kendi potansiyelini kullanamamış bir şehir diyen Mustafa Enis Arabacı, Daha önceki hükümetler imkanları ölçüsünde önemli yatırımlar yaptılar. Bu şehre ve ülkeye kim bir çivi çakmışsa ondan Allah razı olsun. Ancak bu şehrin hak ettiği yatırımı gördüğünü de söyleyemeyiz. Konum olarak bu kadar kritik bir yerde bulunacaksınız ama yatırımlardan en az faydalanan bir şehir olacaksınız. Bu kabul edilir bir durum olmadığı gibi Afyonkarahisar’ın kaderi de değil. Askeri Havalimanı sivil uçuşlara derhal açılmalı. Bunun için fazla bir çabaya gerek yok. Çay yolundan Otogara giden yol üzerinde bulunan Askeri havalimanı arka kapısının bulunduğu alanda sivil giriş çıkışın yapıldığı bir terminal binasının yapılması yeterli. Bunu kendi imkânlarımızla bile yaparız” dedi

 

Arabacı, “Askeri Havalimanının sivil uçuşlarına açılması demek yatırımcıların, yerli ve yabancı sağlık ve tatil amaçlı turistlerin daha fazla gelmesi demek. Afyonkarahisar’ın cazibesinin artması demek. Bütün bunları yapmak çok zor değil. Sadece bunları takip edecek bir iradeye sahip olmak yeterli. O irade de bende var ve ben bunların olması için elimden geleni yaparım. Projelerimiz ve dosyalarımız hazır. Kısmet olursa 15 Mayıs’tan sonra kısa bir sürede bunların nasıl bir bir hayata geçtiğini göreceksiniz. Şimdi Afyon zamanı. Yeni ve güzel bir hayat sizleri bekliyor” diye konuştu.   

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.