SON DAKİKA
hava
Dünya Motokros Şampiyonası Reklamı
Google News

Bursluluk Sınavı Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

Son Güncelleme :

26 Ocak 2024 - 20:41

Bursluluk Sınavı Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığı, 21 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımladı. 

Kılavuzda, resmî ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ile özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflarında eğitim gören öğrencilere yönelik sınavın usul ve esaslarına yer verildi.

Bu yıl 21 Nisan’da gerçekleşecek olan sınava başvurular, 13 Şubat 2024 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında yapılabilecek. 

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler sistem üzerinden, KKTC vatandaşı öğrenciler ise KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği veya eğitim müşavirliği üzerinden başvuru yapabilecek. 

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sınav tedbir hizmeti sağlanacak.

5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfı öğrencilerine 80 soru sorulacak olan sınav, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği kazanımlar kapsamında uygulanacak. 

Sınavda 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine ise dörder seçenekli 100 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek.

Sınav giriş belgesi, kılavuzda belirtilen şekilde temin edilebilecek ve sınav 21 Nisan 2024 Pazar günü Türkiye saatiyle 10.00’da başlayacak. 

Sınav sonuçları ise 17 Mayıs 2024 tarihinde “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

Daha önce öğretim yılı bitmeden yapılan bursluluk sınavları, koronavirüs salgını nedeniyle eylül ayı itibarıyla gerçekleştiriliyordu. 

Ancak bu yıl, öğrencilerin güncel bilgileriyle sınava girebilmeleri için sınavın 21 Nisan 2024 tarihinde, eğitim öğretim yılı tamamlanmadan yapılmasına karar verildi.

Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

#BurslulukSınavı #Eğitim #BaşvuruKılavuzu #MEB #Öğrenciler

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.