SON DAKİKA
hava
Google News

Eğitimde ‘yenilikçi sınıf’ dönemi

Son Güncelleme :

22 Kasım 2023 - 6:24

Eğitimde ‘yenilikçi sınıf’ dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimde yenilikçi teknolojilere odaklanarak, ülke genelinde modern sınıflar oluşturmak için çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. 

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Mustafa Canlı, MEB’in eğitimde teknolojik dönüşümü hızlandırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

YEĞİTEK bünyesinde yürütülen FATİH Projesi kapsamında, etkileşimli tahtaların 600 bin sınıfa ulaştırıldığını belirten Canlı, yıl sonuna kadar bu sayıyı 620 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ayrıca, yeni okulların ve deprem bölgesindeki eğitim kurumlarının yüksek hızlı geniş bant internet erişimine kavuşmalarını sağlamak için alt yapı çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Canlı, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerindeki çalışmalara da değinerek, her ders ve kazanım için zenginleştirilmiş içeriklerin planlandığını ve 1. sınıftan 8. sınıfa kadar ders kitaplarını EBA’ya yükleyerek öğrencilere erişim sağlayacaklarını söyledi. 

Ayrıca, EBA’daki içerikleri çeşitlendirmek amacıyla öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyen Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) ve Halk Eğitimi Merkezleri için HEMBA dijital platformunun oluşturulduğunu belirtti.

Genel Müdür Canlı, EBA’da görevlendirilen öğretmenlerle birlikte 1’den 12. sınıfa kadar tüm derslere ait e-içerikleri plan doğrultusunda tamamlamayı hedeflediklerini ve kamu kurumlarından gelen yaklaşık 4 bin içeriği EBA’ya eklediklerini açıkladı.

Eğitimde teknolojik altyapının güçlendirilmesi amacıyla Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapıldığını belirten Canlı, “yenilikçi sınıflar” oluşturma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. 

Bu sınıfların, bilişim okuryazarlığını artırmak ve öğretmenlere disiplinler arası uygulama yapma imkanı tanımak amacıyla tasarlandığını söyledi. 

Yenilikçi sınıflarda, sadece bilgisayarlar değil, üç boyutlu yazıcılar, sanal gerçeklik gibi teknolojik bileşenlerin de yer alacağını vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in liderliğinde yürütülen bu teknoloji odaklı çalışmaların, öğrencilerin ilgisini ve katılımını artırarak akademik başarıyı destekleyen bir eğitim ortamı oluşturmayı hedeflediği belirtildi. 

Bu çerçevede, EBA’nın içeriğini zenginleştirme, öğrencilere hitap eden içerikler üretme ve öğretmenlerin dijital becerilerini geliştirme amaçlarıyla çeşitli projelerin devam ettiği ifade edildi.

#EğitimTeknolojileri #MEB #YenilikçiSınıflar #EBA #TeknolojikDönüşüm

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.