301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 01:05
 
“Lavanta Katma Değerli Ürüne Dönüşüyor, Dinar Gelişiyor” Projesine SOGEP Desteği
Ulusal çapta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından koordine edilen yerelde ise Afyonkarahisar,
Haberi


“Lavanta Katma Değerli Ürüne Dönüşüyor, Dinar Gelişiyor” Projesine SOGEP Desteği
 

Ulusal çapta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından koordine edilen yerelde ise Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden oluşan TR33 Bölgesinde faaliyet gösteren Zafer Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Dinar Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin başvuru sahibi olduğu “Lavanta Katma Değerli Ürüne Dönüşüyor, Dinar Gelişiyor” adlı proje başarılı olarak desteklenmeye hak kazandı.

3 senedir Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na sunulan projelerin başarılı olarak desteklenmesi
konusunda en yüksek başarı oranı ile birinci olan Zafer Kalkınma Ajansı’na SOGEP kapsamında Afyonkarahisar ilimizden sunulan 4 proje de başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazanmıştır. Afyonkarahisar ilimizden sunulan SOGEP projelerine 7 Milyon TL kaynak aktarılacak olup 12 Milyon TL’lik yatırım yapılacaktır. Bu oran ile ilimiz ülke genelinde en fazla kaynak aktarılan il olmuştur.
Projede Dinar Sürdürülebilir Gelişim Derneği (SÜRGEL) ortak; Afyonkarahisar Valiliği, Dinar Belediye

 

Başkanlığı, Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi, Dinar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Dinar Halk Eğitim Merkezi ve Zafer Bölgesi Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ZAFTODER) ise iştirakçi olarak projede yer almıştır.

 

Proje kapsamında Dinar ilçesinde kurulacak üretim merkezi ile yüksek potansiyele sahip lavanta
yetiştiriciliğinin katma değerli nihai ürüne dönüşmesi, ilçenin istihdam olanaklarını artırılması, ürünlerin çevrim içi ticaret kanallarında ve Afyonkarahisar otellerinde satılması böylece ilçe ve ilin tanıtımına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Öte yandan proje ile hammaddesi, yağı ve nihai ürünleri Dinar ilçesinde üretilecek olan lavanta ürünlerinin büyük çaplı kozmetik şirketlerinde satılması, ilçedeki istihdamın artmasının yanı sıra çevre ilçelerdeki dezavantajlı kesimlere de istihdam olanağı sağlanması amaçlanmaktadır.
Proje kapsamında lavanta içeren bakım ürünlerinin üretileceği üretim merkezi ve ek distilasyon ünitesinin kurulması, dezavantajlı durumdaki grupların Lavanta yetiştiriciliğinden üretimi ve satışına kadar her aşamayla ilgili eğitimleri alarak hem ilçedeki istihdam edilebilirlik hem de katma değerin Dinar İlçesinde kalmasına yönelik ekosistemin oluşması, Dinar İlçesinin uluslararası tanınırlığının artması, Dinar’da yetiştirilip Dinar’da nihai ürün haline gelen ürünlerin Afyonkarahisar İli otellerinde kullanılır hale gelmesinin yanı sıra mevcut e-ticaret kanalları, toptan satışlar ve Dinar İlçesinde Afyonkarahisar - Denizli Antalya yolu üzerindeki Lavandula Angustifolia - Hemus cinsi
lavanta tarlası distilasyon binası ve üretim merkezini bir bütün olarak ekoturizm-kırsal turizm işletmesine dönüşmesi sağlanacaktır. Proje kapsamında 4 sürekli 25 geçici olmak üzere 29 kişi istihdam edilecektir. Projenin toplam bütçesi
2.378.487,39 TL olup, bütçenin 1.880.000,00 TL’si hibe olarak geri kalan kısmı ise eş finansman olarak sağlanacaktır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Lavanta, Katma, Değerli, Ürüne, Dönüşüyor,, Dinar, Gelişiyor”, Projesine, SOGEP, Desteği,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Basın İlan Kurumu
Haber Yazılımı