SON DAKİKA
hava
Dünya Motokros Şampiyonası Reklamı
Google News

‘Müjde Dediler Emekliyi Bitirdiler’

Son Güncelleme :

29 Şubat 2024 - 12:22

‘Müjde Dediler Emekliyi Bitirdiler’

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, TBMM Genel Kurulunda yatığı konuşmada,  “Emekli yılı olarak ilan ettiğiniz 2024 yılında müjde olarak sunduğunuz rakam kabul edilebilir değildir. 

Milyonlarca emekliye 3.000 TL bayram harçlığını reva görüp bunu ‘müjde’ olarak mı sunacağız şimdi bu teklifle. 2018’de emekli bayram ikramiyesi 1.000 TL idi ve bu miktar o dönemin asgari ücretinin yüzde 62’siydi. Aradan geçen 6 yılda emekli ikramiyesini onca enflasyon ve pahalılığa rağmen sadece 1.000 TL artırarak 2.000 TL yaptınız ve asgari ücretin yüzde 12’sine düşürdünüz. 

Şimdi 2.000 TL’yi yüzde 50 attırıp 3.000 TL yapmakla mı övüneceksiniz? Bir de matah bir şey yapmış gibi bunu ‘Emekliler Yılı’ kapsamında ‘müjde’ olarak mı sunacaksınız? Bu teklifi hazırlayan ve destekleyenlere sormak istiyorum 

3.000 TL’nin alım gücünden haberdar mısınız? Emekli ikramiyesinin harçlık düzeyine düştüğünün farkında mısınız? Açıklanan 3 Bin TL ikramiye tutarı; kabul edilebilir, sindirilebilir, vicdanlarda onaylanabilir bir rakam olmaktan çok uzaktır. 

Elinizi vicdanınıza koyun lütfen. Emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesine yönelik çağrılarımıza tıkadığınız kulaklarınızı, kapadığınız gözlerinizi, bari bayram ikramiyesi konusunda alım gücü ve hayatın gerçeklerine açın. 

Bu çerçeveden baktığımızda, emekli ikramiyesinin enflasyon karşısında erimemesi ve ilk çıktığındaki değeri koruyabilmesi için en az 7000 TL olması için komisyonda verdiğimiz önerge, diğer önergelerimiz gibi reddedilmiştir. Genel kurulda ilgili maddenin gerçekçi kriterlere göre yeniden güncellenmesini, kabul edilebilir bir düzeye çıkarılmasını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanı sıra 8. Yargı paketiyle ilgili TBMM Genel Kurulunda yatığı konuşmada, 17 ayrı kanunda değişikliğin yer aldığı torba yasanın, AK Parti hükümetinin alelacele görüşülerek karara bağlanmasını istemesinin, meclisi itibarsızlaştırdığını söyledi.

Milletvekili Olgun; “Kamuoyuna ‘yargı paketi’ olarak sunulan, içerisine vatandaşlarımızın ihtiyacına yönelik bir iki madde ekleyip, ‘müjde’ diye çıkarılan torba kanunları sorunları katmerlendirmekten başka işe yaramayacaktır” dedi.

#YargıPaketi #İYİParti #HakanŞerefOlgun #Afyonkarahisar #Emekliler #Meclis
 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.