301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 10:21
 
FUAR, YAZAR VE OKUR SIKINTILARI
Ethem Merdan
 
 

Hep yakınırız ülke olarak okumuyoruz diye. Acaba fuarlar bu olumsuz durumun neresinde yer alıyorlar? Kitapseverlerin ve güzel bir cümle için yıllarını vermiş yazarların değerli imzalarıyla buluşmaları noktasında gayet güzel bir görev üstleniyorlar doğrusu. Ancak bazı yayınevleri fuarlarda yüksek stand fiyatları nedeniyle kendilerine yer bulamıyorlar. Bu yüzden de yeni çıkmış kitaplar, kitapseverlerle yeterince buluşamadan kaybolup gidiyor. İşte bu noktada fuarlar asli görevlerini yerine getirmeden okuyucuyla yazar arasında aşılması güç duvarlar oluşturuyor. Bu sorunun aşılması yayınevlerinin fuarlara katılımını artırdığı gibi beraberinde kitapseverlerin kitaplara ulaşmasını da  kolaylaştırcaktır.

            Ülkemizde bu yıl 600 civarında kişinin yazarlığa adım attığı olduğu söyleniyor. Şöyle baktığımızda hemen hemen her ilde eser çıkaran bir çok yazara rastlamak mümkün. Bu sayının ülkemiz açısından üretkenlik noktasında sevindirici olduğunu söylemek mümkün. Ancak ülkemizdeki okuma oranı buna tezat bir doğrultuda ve açıkcası içimizi karartıyor. Burada sadece fuarları suçlamak doğru olmadığını söylemekte yarar var. Okuma veya çocuklarımıza kitap alışkanlığı kazandırma noktasında “Ne kadar çaba gösteriyoruz?” sorusunu kendimize sormalıyız.

            Açıkcası fuar sayısıda ülkemizde yeterli değil. Sadece belli başlı bir kaç ilde düzenleniyor. Düzenlenenler içerisinde de yer almak stand fiyatlarının yüksek olması nedeniyle zorlaşıyor. Bu yüzden de bazı illerdeki okurlar o değerli eserlere yazarlar yer alamadıkları için ulaşamıyorlar. Bu noktada bir ildeki belediyelere, kütüphanelere ve ilgili yöneticilere organizasyon ve etkinlik açısından büyük görevler düşüyor. Küçükte olsa imza günleri, söyleşiler ve sohbetler yapılmasına yardımcı olunmalıdır. Yoksa değerli bir yazarın eserini o ilde yaşayan insanlar duymuyorlar. Ondan sonra deniliyor ki yazarlara ve sanatçılara sahip çıkılmıyor. Bu bağlamda o ilin ileri gelen yöneticileri yazarına, şairine ve sanatçısına destek olmalıdır. Çünkü bazı sanatçı veya yazarların ülkemizde kıymeti ya ölmeye yakın ya da öldükten sonra anlaşılıyor, bunun birçok örnekleri var. Bunun asıl sebebi ilgimizi esirgememizden kaynaklanıyor.

            Aslında şöyle bir organizasyon olabilir ülke çapında. Her il kendi kitap etkinliğini yapacak. Bu ilk aşamada zahmetli gelebilir. Bu da birkaç yakın mesafedeki ilin bir araya gelerek ortak bir organizasyona imza atmasıyla aşılabilecek bir durum. Yeterki istenilsin bugüne kadar güzel etkinliklere imza atıldı yine de atılacaktır. Önemli olan bunların sayısını artırmak ve böylece yazarlarla kitapseverleri sık sık buluşturma imkanı sağlamak.

                                                                                  ETHEM MERDAN

(Akademisyen, Yazar, Köşe Yazarı)

 
Etiketler: FUAR, YAZAR, OKUR, SIKINTILARI
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Basın İlan Kurumu
Haber Yazılımı