301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 10:25
 
HARFLER, KELİMELER VE YALNIZLIK ÜSTÜNE...
Ayşe Akpınar
 
 

HARFLER, KELİMELER VE YALNIZLIK ÜSTÜNE...

Her şeyden önce yalnızlık vardı. Her şeyden... Kelimelerden bile önce.

Sonra kelimeler çıktı ceplerimizden. En çok da yalnızlığımızı anlatmak için harcadığımız kelimeler.. Ama binlerce kelimeden sonra fark ettik ki; kelimelerin bittiği yerde başlamadı yalnızlık.. Kelimeler yalnızca alıştırdı bizi.. ''Unuttum'' yazarken unuttuğumuzu varsaydık.  ''Çoğaldım'' yazıp kendimizce yalnızlığa fark attık! Sandık ki kelimeler varsa biz vardık. Kelimesiz kalınca ifadesizdik, yalnızdık!

Aldandık!

Bize göre değildi küçük harfler. Oysa açlığımızı, hüznümüzü, sevgimizi, varlığımızı anlatmaya bir ''O'' yetmez miydi? Bir harften oluşsa da ne büyük kelimeydi. O’na yüklediğimiz anlamdan bihaber salınıp dururken ‘O’, ne çok yandık, kül de yakar mıymış? Heder olduk, anladık.

Aldandık!

Büyük adamdık, küçük bir yüreğe sığınamadık! Ondandır şimdi içimizde ki harflerin bir türlü bir araya gelip kelimelere dönüşememesi. Ondandır, aslolan yalnızlığımızın içinde kelimelerin eriyip gitmesi.. Harflerin isyan çıkarıp yüreğimizde bir yalın düşünceye dönüşmek istemesi.. Kelimelere esir olmadan, yargılanmadan, dayatmadan önce kalpte yer etmeyi bilmesi!

Ama aldandık!

Aldattık o cânım harfleri. Önce onları gereksiz kelimelere, gereksiz kelimeleri bir türlü barışamadığımız yalnızlığımıza kurban ettik.. Doğarken yalnızdık ya hani, yalnızlığımız benliğimizden ibaret değil miydi? Sevemediğimiz benliğimizi, başkalarına sevdirebilmek uğruna ne çok heba ettik kelimeleri.

Neden sonra sorduk içimize; harflerin günahı neydi? İçten gelen bir gülüşe gözlerimizle eşlik etmek kaç harf ederdi? Kaç harften anlamlı bir yürek türerdi?  Önce sevseydik kendimizi, o yalnızlık adını taktığımız benliğimizi... Sevebilseydik eğer biz bizi.. Sizce hangi harfler dile gelirdi?

Aldandık!

Her şeyden önce yalnızlık vardı..

Ve isteseydik ‘O’ dediğimizde dağılırdı alfabe

Yalnızlık vardı;

Kelimelere dönüşmek istemeyen harflerden

Harflerden sıyrılmak isteyen kelimelerden bile önce..

Ezeldi.

B İ Z Yalnızdık.

AYŞE AKPINAR
 
Etiketler: HARFLER, KELİMELER, YALNIZLIK, ÜSTÜNE
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Basın İlan Kurumu
Haber Yazılımı