DOLAR 32,6709 % 1.22
EURO 34,9441 % 0.1
GRAM ALTIN 2.446,56 % 2,32
ÇEYREK A. 4.000,13 % 2,32
BITCOIN 66.851,99 -1.355
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 35°
Google News

Yurdunuseven, Dem Parti’nin Önerisine Karşı Çıktı

Son Güncelleme :

29 Mayıs 2024 - 12:49

Yurdunuseven, Dem Parti’nin Önerisine Karşı Çıktı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde DEM Parti Grup önerisi üzerine AK Parti Grubu adına söz alarak DEM Parti Grubunun terör suçundan cezaevinde bulunan Abdülkadir Kutay ve Abdulalim Kaya ile ilgili önerisine karşı olduklarını vurguladı. 

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Av. İbrahim Yurdunuseven TBMM’de DEM Parti Grup önerisi üzerine söz alarak, “Ceza infaz kurumlarında sağlık hizmetleri hükümlü ve tutuklunun kuruma kabulünden sonra aile hekiminin ilk kabul muayenesi ile başlar. 

İlk kabul muayenesinde kronik ve bulaşıcı hastalık yönünden bir değerlendirme yapılarak kişinin ceza infaz kurumuna girmeden önce sağlık durumu ile alakalı özgeçmişi sorgulanarak sağlık dosyası oluşturulur. 

Hükümlü ve tutukluların koruyucu sağlık hizmetlerinden, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine kadar her türlü sağlık işlemleri Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde yürütülmektedir.  

Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı Arasında Ceza İnfaz Kurumlarındaki Sağlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Protokol hükümleri doğrultusunda yürütülür.  

2024 yılı Mart ayında yapılan çalışma sonucunda ceza infaz kurumları tarafından yapılan bildirimlere göre; ceza infaz kurumlarında 191’i mesai saatlerinde tam zamanlı olarak, 187’si kısmi zamanlı olmak üzere toplam 378 aile hekimi görev yapmaktadır” diye konuştu. 

2024 YILINDA 442 BİN HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU HASTANEYE SEVK EDİLDİ

2024 yılında 442 bin hükümlü ve tutuklunun hastaneye sevk edildiğini belirten Yurdunuseven,” Hükümlü ve tutukluların revire çıkma talep dilekçeleri değerlendirilerek oluşturulan muayene sırası doğrultusunda revirde aile hekimi tarafından muayeneleri yapılır. 

2023 yılı içerisinde revir muayene sayısı 3 milyon 115 bindir. Hastaneye sevk edilen hükümlü/tutuklu sayısı 1 milyon 50 bin’ dir. 

2024 yılı Mayıs ayına kadar revir muayene sayısı 1 milyon 265 bindir. Hastaneye sevk edilen hükümlü/tutuklu sayısı 442 bin dir. 

Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumunda ani rahatsızlanmaları halinde vakit kaybetmeksizin kurum idaresince 112 Acil Servis çağrılır. 

Ambulansın çağrılması akabinde ceza infaz kurumuna ulaşma süresi tüm Türkiye’de ortalama 6 dakikadır. 

Gelen acil servis ekibi tarafından yapılan muayene ve gözlem sonucunda hastaya ilk müdahale yapılır ve acil olarak hastaneye sevki sağlanır. 

Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde acil hasta sevki yoğun olan 7 ceza infaz kurumu kampüsüne 112 Acil Servis İstasyonu kurulmuştur. 

Ceza infaz kurumlarında toplam 60 adet muhtelif modellerde hasta nakil ambulansı bulunmaktadır” dedi. 

“ADALET BAKANLIĞI 2024 YILININ İLK 4 AYINDA 309 MİLYON 648 BİN TL SAĞLIK HARCAMASI YAPTI”

Tüm hükümlü ve tutuklunun sağlığa erişim taleplerinin ivedilikle yerine getirildiğini kaydeden Yurdunuseven, “Ceza infaz kurumlarında barındırılan tüm tutuklu ve hükümlülerin sağlığa erişim talepleri ivedilikle ve vakit kaybetmeksizin karşılanmakla birlikte; sürekli takibi gereken ağır hasta, yaşlı hasta, gebe ve engellilerin tüm tedavi ve muayene işlemleri ceza infaz kurumlarınca günlük olarak ve titizlikle takip edilmektedir.  

Hükümlü ve tutukluların bulunduğu ceza infaz kurumlarına bağlı ağır ceza merkezlerindeki devlet veya üniversite hastanelerinde tedavilerinin yapılamayacağına dair sağlık kurulu raporu bulunanlar hakkında tedavisinin yapılabileceği en yakın merkeze tedavi sebebiyle nakilleri gerçekleştirilmektedir. 

Adalet Bakanlığımız tarafından 2023 yılı sağlık harcaması 838 milyon 363 bin TL, 2024 yılının ilk 4 ayında ise 309 milyon 648 bin TL olarak gerçekleşmiştir” dedi. 

DEM Parti’nin grup önerisinde ismi geçen terör suçlusuna uygulanan sağlık müdahalesiyle ilgili bilgi veren Yurdunuseven, “ DEM Parti Grup önerisinde adı geçen Metris R Tipi (Rehabilitasyon) Kapalı Ceza İnfaz kurumunda Ruhsatsız Ateşli Silahlarla Mermileri Satın Alma veya Taşıma veya Bulundurma, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma, Kasten Öldürme, Silahla Yağma, Mala Zarar Verme suçlarından ceza alan Abdulkadir Kutay’ın 2023 yılının 7. ayında Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği, kalp krizi şüphesiyle anjio işleminin yapıldığı, bir ay sonra kontrol önerildiği, reçete edilen ilaçlarının kendisine teslim edildiği, 13.07.2023 tarihinde taburcu edildiği, 14.08.2023 tarihinde kontrol muayenesine istinaden Kardiyoloji Polikliniğine sevki sağlanmıştır. 

Mevcut hastalığın kronik ve ilerleyici seyirli bir hastalık olduğu, mevcut tedavi protokollerine göre kesin bir tedavisinin bulunmadığı oy birliği ile mütalaa olunur.” şeklinde rapor düzenlenmiş ve işlemlerinin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takip edilmektedir” diye konuştu. 

“DEM PARTİ’NİN GRUP ÖNERİSİNİN ALEYHİNE VE HAYIR OYU KULLANACAĞIZ”

Yurdunuseven, “Yine DEM parti grubunun önerisinde ismi geçen Batman T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan ceza alan Abdulalim Kaya için Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 02.06.2023 – 22.03.2024 tarihleri arasında 23 defa ilk muayene, kalp hastalığı, kulak ağrısı, astım, bacak ağrısı, reflü, uyku bozukluğu, genel muayene hastalıklarına istinaden kurum revirine çıkarıldığı, ilaç reçete edildiği ve reçete edilen ilaçların kontrollü bir şekilde kendisine teslim edildiği, 24 defa Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinin Kardiyoloji, Üroloji, Sağlık Kurulu, Nöroloji, Acil, Nefroloji ve Dâhiliye ve Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine sevklerinin sağlandığı, gerekli tetkik ve muayenelerinin yaptırılarak ilaç reçete edildiği, reçete edilen ilaçların kurum tarafından teslim edildiği öğrenilmiştir. 

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun 11.03.2024 tarihli sağlık kurulu raporun da tedavisinin düzenli şekilde yapılabilmesi için 17.04.2024 de Elazığ R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakledildiği, ancak adı geçenin tedavi RED nedeniyle 09.05.2024 tarihinde tekrar Batman T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakil olarak geri alındığı belirtilmiştir” ifadelerine yer verdi. 

DEM Parti’nin grup önerisine karşı olduklarına vurgu yapan Yurdunuseven, “DEM partisinin grup önerisinin aleyhinde olduğumu ve Grubumuzun hayır oyu kullanacağını belirtmek istiyorum. 

Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum” dedi. 

#AKParti #DEMParti #CezaeviSağlıkHizmetleri #İbrahimYurdunuseven #TBMM #SağlıkHizmetleri #TerörSuçluları #Cezaevleri

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.